آیا بخشش و کمک کردن در زندگی انسان تغییری ایجاد می‌کند؟

بخشش برای سلامتی لازم است:

مطالعات نشان داده اند که بخشش و شیرین کردن روز یک نفر میتواند سلامتیتان را بالا ببرد.

اگر عمدتا مسیر شما هم طرف‌های میدان هفت تیر یا ولیعصر باشد. حتما افرادی رو می بینید که توی پیاده رو ایستادند و برای کمک به خیریه های مختلف پول جمع میکنند.

از طرف دیگر روزهایی در سال هستند که  خیرات در آنها مرسوم است. برای مثال برخی برای انتقال حال خوب نوروز به کسی که امکان مالی کمتری داره کمک می‌کنند و برخی برای رضایت خداوند و انجام فریضه‌های مذهبی.

 

یک مقاله منتشر شده توسط BCTR ،این موضوع را که آیا این بخشیدن در زندگی انسان تغییری ایجاد می‌کند و اینکه این تغییر به چه شکل هست را مورد بررسی قرار داده است :

 

در سال 2016 بیش از 390 بیلیون دلار به امور خیریه تعلق گرفته است که یک مقدار بی سابقه در سالهای اخیر بوده است .

این کمک‌ها تغییرات به سزایی را در موسسات محافظت از محیط زیست و محافظت از حیوانات، تشکل های فرهنگی هنری، اجتماعات بشر دوستانه و خیریه‌های سلامت ایجاد کرده است.

بخشیدن و امور خیریه افراد در سال 2016 به نسبت کمک های سازمانی افزایش بیشتری داشته است. به نحوی که دکتر پاتریک رونی طی مقاله‌ای که در همین سال منتشر کرده است می‌گوید: ما شاهد یک نوع دموکراتیزه شدن بشر دوستانه هستیم.

این رشد بالا ارتباطی با بزرگ بودن کمک‌ها ندارد و بیشتر نشان می‌دهد که این درآمدها عمدتا از خیرینی با سطح اجتماعی متوسط به دست آمده است.

بررسی دانشگاه نوتردام

بررسی جامع دانشگاه نوتردام نشان می‌دهد که افرادی که گرایش‌های مذهبی یا تحصیلات بالا دارند، صاحب خانه می‌باشند، ازدواج کردند و در شهرهای کوچک زندگی می‌کنند، بیشتر به امور خیریه می‌پردازند.

همچنین افراد زمانی که نیازی را درک کنند و یا به نحوی در برطرف کردن آن مشارکت کنند، تمایل بیشتری به کمک کردن نشان می‌دهند.

در نهایت شواهد نشان میدهند این بخشش برای شخص خیر نیز مفید فایده بوده است.

ادعا می‌شود که کمک کردن رابطه مستقیمی با احساس رضایت از زندگی افراد دارد. بدین ترتیب که هر چه بیشتر کمک کنند (به صورت درصدی از درآمد خانواده) احساس رضایتمندی بیشتری خواهند داشت.

تحقیقات دانشگاه هاروارد و کلومبیا ثابت می‌کند که هزینه کردن پول برای دیگران شادی ماندگار بیشتری را فراهم می‌آورد.

بررسی طولانی مدت دانشگاه بوفالو نیز نشان می‌دهد، افرادی که کمک به دیگران مانند کمک به همسایه یا دوستان جز خصوصیات های اخلاقی آنهاست دارای طول عمر بالاتری به نسبت افرادی که چنین خصیصه‌ای را ندارند، هستند. مجله ساینس نیز مقاله ای را منتشر کرده است که نشان می‌دهد کمک به خیریه، قسمتی از مغز را که مربوط به حس رضایتمندی است تحریک می‌کند. و فرد احساسی خوشایند همچون حس رضایت بعد از خوردن غذا را تجربه می‌کند.

بنابراین بد نیست به راه‌هایی که بتوانیم آنچه داریم را با دیگران تقسیم کنیم .فکر کنیم چون در نهایت بخشش به همان اندازه که برای نیازمند سودمند هست برای بخشنده هم مفید فایده است.

مرجع:

[1] The Bronfenbrenner Center for Translational Research

[2] https://www.psychologytoday.com/

Micheile Henderson

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.