همایش 98/11/27 - موسسه خیریه عترت فاطمی

ضیافت و مراسم تجلیل از حامیان و خیرین موسسه خیریه عترت فاطمی شب گذشته در سالن همایشهای هتل ارم برگزار شد.

در این مراسم که در بیستمین سال تاسیس این موسسه و به مناسبت ولادت با سعادت مادر سادات، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه برگزار شد، خانم زهراسادات نیری به ایراد سخنانی پرداخت.

وی گفت: امشب در خدمت جمعی از حامیان خیریه عترت فاطمی هستیم تا تجدید عهد و پیمانی داشته باشیم برای ادامه مسیر

نیری افزود: هدف این موسسه حمایت مادی و معنوی از خانواده های محروم سادات در همه امور زندگی است که دایره این خدمات در حال حاضر در سراس کشور هست.

مدیرعامل موسسه خیریه عترت فاطمی اضافه کرد: از ابتدای تاسیس این موسسه تاکنون، بالع بر 35 هزار فرزند از خانواده سادات را تحت پوشش قرار داده ایم و در حال حاضر نیز 5 هزار نفر را تحت پوشش داریم.

نیری ادامه داد: هدف این موسسه، حمایت یکجانبه نیست و این خیریه علاوه بر مبلغی که به عنوان ماهیانه به حساب فرزندان می ریزد به نیازهای دیگر آنها از قبیل تامین مسکن، تهیه جهیز افراد نیز توجه دارد.

وی خطاب به خیرین اظهار داشت: گرچه فقر نقاط سیاهی را به ما نشان داده و هرجا که قدم می گذاریم فقر از ما جلوتر می دود و رد خرابی اش را به جا می گذارد اما ما کنار هم به هدف مشترک فکر می کنیم و تلاش می کنیم تا حد امکان اثر این خرابی ها را بزداییم و پاک کنیم و در این مسیر تنها نمی توانیم کاری کنیم.

وی تاکید کرد: برای ما عدد و رقم مهم نیست و مهم نیت و هدف است و به وجود آوردن آن امید که گاهی با تخصص، کلام و قلم و قدمی هرچند کوچک می تواند این اتفاق بیفتد.

وقتی دست واحد شدیم ان دست می تواند به ما کمک کندپ

تنها دفتر موسسه در تهران بالاتر از میدان نوبنیاد

درگاه اینترنتی موسسه عترت پ

754007100

در این مراسم همچنین از فرزندان موفق ضحی (فرزندان تحت پوشش موسسه خیریه عترت فاطمی)

 20 سال قبل توسط مرحوم حاج سیدرضا نیری، چهره ماندگار نیکوکاری ایران بنا نهاده شد، از خیرین و فرزندان موفق تحت پوشش این موسسه تقدیر به عمل آمد.

بسمه تعالی

مهربانان

  به قرار سالانه موسسه عترت فاطمی خوش آمدید. هرسال در سال روز ولادت مادر، حلقه­ی وصل شما خوبان به ما و فرزندان بی پناهش متصل می شود وگویی حضرت مادر با لبخند رضایتی به نگاهمان می نشیند.

سالی دیگر از پرونده­ی اعتماد شما به موسسه گذشت. سالی پر از افراز و نشیب و رویش امیدهای تازه.

پایانی بر بیست سال تلاش شانه به شانه مان، برای رسیدن به یک گوشه چشم حضرت زهرا (س) از سر رضا و خشنودی.

بیست سال تلاش برای حفظ اعتماد و اطمینان شما خوبان.

برای من و همکارانم در موسسه که در کنار گنج عظیم سرمایه­ی اجتماعی بیش از چندین هزار خیر ایستاده ایم، رسیدن به چشم انداز و افق روشن تلاشمان خیلی دور نیست.

نیک اندیشان 

تمام تلاش یاران شما در موسسه عترت فاطمی، در راستای بیانیه­ی چشم انداز تدوین شده، پای بندی به شفافیت و قانون مداری و تعهد به صداقت و اعتماد است.

کما اینکه هر لحظه آماده­ی بررسی و حساب رسی هر کدام از شما عزیزان و ارگان ها و نهادهای نظارتی هستیم و روز حضور حسابرسان رسمی یا ممیزان مالیاتی در موسسه، مثل یکی از روزهای عادی دیگر سال هر کدام به کار خود مشغولیم و آنها نیز.

اما چند سالی است که وقتی در مقابل شما می ایستم، دیگر از آمار و ارقام عملکرد موسسه نمی گویم، یعنی دیگر واگویه­ی چند خط از اعداد بدون تفسیر و تعبیر برایم اقناع کننده نیست، که ریز و خط به خط هر کدام برای شما قابل دسترسی خواهد بود. بعد از بیست سال تجربه­ی کار تمام وقت در موضوع خیریه و خیریه داری به تناقص عجیبی رسیده ام!

کار ما به عنوان خیریه در کجای بازار ایستاده است؟

با کدام مقیاس و معیار، ارزش گذاری میشود؟

آنچه که به عنوان خلق ارزش در مدل های کسب و کار نوین تعریف شده، در یک خیریه چگونه تعریف میشود؟

نمی شود بگوییم که خیریه را چه به بازار و کسب و کار؟

چرا که تمام مولفه های موثر در یک کسب و کار موفق در خیریه هم جای دارد و صدق می کند.

اما یک سوال اساسی: ارزش خلق شده برای مشتریان ما که از سویی خیرین و اهدا کنندگان و از سوی دیگر فرزندانمان هستند چیست؟

و این ارزش چگونه قیمت گذاری شود که قابل ارائه در جداول مالی و آماری باشد؟

چگونه مقدار و قیمت گفتگوی چند دقیقه­ای بانوان و مادرانی تنها و رها شده در کوره­ی زندگی با همکارانم را مشخص کنم که برای اولین بار در مورد بیماری های زنانه­ی خود لب به سخن می گشایند؟

چگونه آغوش گرم همکارانم را که بدون قید و شرط، فرزندانی را در خود می فشارند که از زندگی فقط سرما را تجربه کرده بودند،  در جداولم جای دهم؟

چگونه از جملات امید بخشی که به فرزندانمان می گوییم تا درس را جدی تر دنبال کنند، تا وارد دانشگاه شوند، تا فوق لیسانس و دکترا بگیرند، عدد و رقم بسازم؟

چگونه حق مشاوره­ی ساعت ها و روزها مشاوره و مکالمه با فرزندانی که از شدت تلخی روزگار و مشکلاتشان، مایوس و نا امید سر به راه بی هدفی و افسردگی و بعضاً خودکشی گذاشته بودند و اکنون سرشار از حس خوب داشتن یک همراه و پشتیبان قوی، پای در مسیر کار و تلاش گذاشته اند را تعیین کنم؟

چگونه وقتی روزهای متمادی در پی مشاوره­ی پزشکی مشکلات متعدد بچه ها از مطب پزشکی به پزشک دیگر راه می سپاریم، تا از درمان یک یک آنها مطمئن شویم، قابل اندازه گیری است؟

خانواده ی چند ده هزار نفری عترت که قطعا هر روز در آن، تعداد زیادی سرپناه ندارد یا منازلشان مشکلات متعدد دارد، با بیماری های مختلف از پیوند کبد و کلیه تا قطع عضو و کم بینایی و نیاز به ویلچر و عصا و اکسیژن ساز و عینک …. دست و پنجه نرم می کنند،

با تعدادی محصل در مدرسه و دانشگاه و مراکز مختلف آموزشی در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی که وجه ثبت نام و کتاب و لپ تاپ و کیف و کفش دارند.

خانه هایشان خالی از هرگونه وسیله ای است که بشود آن را محل زندگی نامید،

عروس می شوند و جهیزیه لازم دارند، داماد می شوند و باید تدارک زندگی ببینند، فرزندان کوچکی که نیاز به شیر خشک و تغذیه دارند،

دچار آسیب های اجتماعی می شوند، زمین و خانه شان دچار مشکلات حقوقی و ورثه ای می شود و نیازهای حقوقی و قضایی پیدا می کنند،

مشکلات ریز و درشتی دارند که اندک قرض الحسنه ای می تواند آنها را حل کند،

و هزار و یک خواسته و آرزو و نیاز که هر روز و هر روز در موسسه با صبر و حوصله می شنویم و بررسی می کنیم و در صورت امکان برطرف می کنیم.

هستیم که بشنویم. هستیم که کاری انجام دهیم. چون اعتقاد داریم که با تلاش جمعی مان می توانیم دنیا را برای عده­ی بیشتری از آدم ها، جای بهتری برای زندگی کنیم.

و خدا را هزاران بار شکر و سپاس که در این بوته­ی سوزان آزمایش تنها نیستیم.

همراهانی در صندوق قرض الحسنه موسسه داریم بکر و همدوش.

  • خیری داریم به شغل دست فروشی که سپرده حسابش در صندوق قرض الحسنه زیر پنج میلیون است و من هیچگاه نمی دانم آیا ارزش این پول در چرخه چند میلیاردی وام موسسه، واقعا پنج میلیون است؟ یا به قدر قلب بزرگ ایشان که در اعداد نمی گنجد.
  • خیری همراه ماست به شغل پزشکی که ساعت ها با صبر و حوصله ی فراوان، مشکلات بچه ها و بعضا مادرانشان را بررسی می کند و هر کدام را به تناسب به همکاران متخصصش معرفی و نتیجه را پیگیری می کند، که در قالبی قرار نمی گیرند.
  • حامی ای در جمع ماست که خود نمی تواند هزینه های ترمی ده میلیون تحصیل فرزند تحت حمایتش در دانشگاه را بدهد، اما از شروع هر ترم تا ترم بعد به ده ها نفر رو می زند تا این مبلغ را تامین کند.

تصدیق می کنید که میلیون ها می ارزد.

  • تاجری ما را یاری می کند که ماه قبل وقتی شنید، شاید امسال بودجه خرید لباس عید بچه ها کامل تامین نشود و نتوانیم برای همه شان لباس بخریم، با صدایی لرزان و مضطرب گفت: هیچ فکر کرده ای که چشمان منتظر بچه ها مثل نوزده سال قبل، به در خانه است که روی پیک بهاری موسسه باز شود و لباس و کفشش را بغل کند و بو کند به بوی بهار. و ساعتی بعد صد و پنجاه میلیون دیگر در حساب بود و تاجری دیگر که کفش تمام بچه ها را هدیه کرد.

حال من را تصدیق می کنید که ارائه­ی اعداد و ارقام به تنهایی بیانگر عملکرد جمع ما نیست که برخود ببالیم، امسال چند میلیاد بیشتر از سال قبل به خانواده ی عترت کمک رساندیم،

و یا اگر شاخص های مالی مان در حد سال گذشته بود یعنی دچار زیان شده ایم؟

محاسبه عملکرد خیریه­ی عترت فاطمی به تعداد امیدی است که خلق کرده، به تعداد فرزندانی است که به خود باوری رسیده اند، به تعداد دختران و پسرانی است که سبک زندگی شان را تغییر داده اند، به تعداد مادرانی است که برای بزرگ کردن و تربیت فرزندانشان دوباره دست روی زانوان خود گذاشتند وایستادند.

به تعداد پسرانی است که آینده شان را روشن دیدند و برای برپایی شغلی، تلاششان را آغاز کردند.

به تعداد تغییرهاست که آرمانمان تعالی است و می خواهیم دنیا را به قدر توانمان تغییر دهیم.

به تعداد فرزندانی است که امروز، موسسه عترت فاطمی ، برایشان خاطره ای دور ولی دوست داشتنی است که مسیر زندگی شان را عوض کرد.

دیگر باور ندارم که با یک گل بهار نمی شود.

بیست سال است که دیده ام با یک گل در زمستان هم، بهار می شود و با شما نیک اندیشان و با گنجینه­ی فرزندانمان بهار در بهار ادامه دارد،  تا روزی که شادمانه سلام دهیم: السلام علی ربیع الانام و نضره الایام